Ekonomi

Asya borsaları yükseldi

Asya borsaları, Çin’den açıklanan ekonomik verilerin beklentilerin üzerinde desteğiyle alım ağırlıklı bir seyir izledi.

Küresel borsalarda para politikalarına ilişkin belirsizlikler sürerken, Çin’de ekonomik aktivitenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi seviyelere gelmesi Asya’da risk iştahını artırdı.

Bugün açıklanan bilgilere göre Çin’de İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 52,6 oldu. Yurt içinde hizmet sektörü PMI bire bir dönemde 1,9 puan artarak 56,3 ile beklentileri aştı.

Japonya’da imalat sanayi PMI Şubat ayında 1,2 puan azalarak 47,7 oldu.

Çin’in Kovid-19 salgınına karşı önlemleri kaldırmasının ardından ekonomik aktivitede yaşanan hızlı toparlanma, ülkenin büyümesine ilişkin iyimser beklentileri desteklerken, bu gelişmelerle birlikte borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Bu gelişmelerle birlikte Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1 artışla 3.312 puana, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 artışla 27.517 puana yükseldi.

Dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 altında 136,1’de işlem görüyor. Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,6 artışla 59.300 puana yükseldi ve Hong Kong’un Hang Seng endeksi yüzde 4.2 artışla 20.621 puanda kaldı.

Güney Kore piyasalarında tatil nedeniyle herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

kavakhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu