Ekonomi

Şeker üreticileri ‘sabit fiyat’ uygulamasını başlattı

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, 15’i kamu, 12’si özel ve 6’sı kooperatif olmak üzere 33 şeker fabrikası bulunduğu ve bu fabrikalarda 2.6 milyon ton pancar şekeri üretileceği belirtildi. 2022/2023 üretim döneminde. Bu üretimin ülke ihtiyacını karşılayacak düzeyde olduğu belirtildi.

İçinde bulunduğumuz pazarlama yılında stok planlaması ile arz ve talep istikrarına ilişkin gelişmelerin olumlu olduğuna vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

“Dünya şeker fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle son bir yılda stok planlamamızı bozan ve arz istikrarını etkileyen gerilemeler yaşandı. arz istikrarını ve içinde bulunduğumuz pazarlama yılında gerçekleştirdiğimiz şeker üretim adetlerini sağlamak amacıyla dünya şeker piyasalarında yaşanabilecek dalgalanmalara karşı herhangi bir risk taşımamaktadır.Bu gelişmeler çerçevesinde şeker üreticileri olarak sabit fiyat uygulamasına başlayacağız. 1 Eylül’e kadar şeker fabrika çıkış fiyatlarındaki cari fiyatlar baz alındığında, ülkemizin gıda güvenliğinin sağlanması ve gıda güvenliğinin sağlanması için sabit fiyat uygulamasının uzun süredir istikrarlı bir seyir izleyen perakende fiyatlarına da olumlu yansıyacağı ve Ekonomimize destek olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun ve sektör paydaşlarımızın bilgisine saygıyla sunarız.” (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu