Ekonomi

Çin gözlem balonu ABD’yi alarma geçirdi

Investing.com – ABD ordusu, ülkenin kuzeyinde uçan bir Çin gözetleme balonunu izliyor. Ordu ve savunma liderleri başlangıçta balonu gökten indirmeyi düşündüler, ancak daha sonra potansiyel tehlikesi nedeniyle bu fikri reddettiler.

Pentagon sözcüsü General Pat Ryder, NBC News’e yaptığı açıklamada balonu yakından izlemeye ve gözlemlemeye devam ettiklerini söyledi.

Üst düzey bir ABD yönetim yetkilisi, Biden’a brifing verildiğini ve balonu vurmaması için “güçlü tavsiye” aldığını doğruladı.

Ryder, “Şu anda bu balonun istihbarat toplama açısından Çin’in başka şekillerde yapabileceğinin ötesinde sınırlı bir katma değeri olduğunu düşünüyoruz” dedi.

CNBC’nin bildirdiğine göre, Çin daha önce benzer stratosferik balonları uçurmuş olsa da, bu tür bir faaliyetin benzeri görülmemişti. Bu seferki fark, balonun ABD üzerinde normalden daha uzun süre kalması.

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi konuyu “sakin ve dikkatli” bir şekilde çözmeye çağırdı.

South China Morning Post’a göre Pekin, balonun kendisiyle ilgili olduğunu inkar etmedi, ancak ABD havaalanını ihlal etme niyeti olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning Cuma günü yaptığı açıklamada, “Gerçekler netleşene kadar herhangi bir spekülasyon ve abartmanın sorunu çözmeye yardımcı olmayacağını vurgulamak isterim.” dedim.

Mao, “Çin sorumlu bir ülkedir ve uluslararası hukuka her zaman saygı duymuştur. Hiçbir egemen devletin topraklarını veya hava sahasını ihlal etmeye niyetimiz yok.” terimleri kullandı.

HABER: Laura Sanchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu